Ham Radio Amateur Web Page

RTLSDR için discone anten

DeviceRTLSDR için discone anten

Discone anteni (DISC + CONE) temel olarak koaksiyel kablonun merkezi iletkenine bağlanan bir disk ve koaksiyel çoraplara bağlanan koni benzeri bir topraktan oluşur. Discone antenler alım için mükemmeldir, çok geniş bir bant genişliğine sahiptirler (yaklaşık 1: 10 bant genişliği, böylece tek bir anten SDR çubuklarının neredeyse tüm bant genişliği aralığını yapabilir!).

 

 

 

Device

Disk çapı, minimum anten frekansının dalga boyunun çeyreğinin 0.7 katı olmalıdır. Koni çubuğunun dalga boyu minimum anten frekansının dörtte biri olmalıdır. Koninin açısı çok kritik değildir, 25 ° ile 40 ° arasındaki herhangi bir açı çalışmalıdır.

Örneğin, 130 MHz'e kadar VHF bantlarını almak için minimum frekans olarak 115 MHz'i seçin. Bu, 29 ° 'lik bir koni açısı olarak yaklaşık 45 cm'lik bir disk çapı ve 65 cm'lik bir konik varil uzunluğu anlamına gelir. .Anten, 8 çubuk için dişli 8 mm'lik iki alüminyum diskten oluşur. Diskler arasında 5 mm kalınlığında bir plastik ara parçası (polikarbonat) vardır, "yığın" dört naylon vida ile birlikte tutulur. Tapınaklar, uçlarında M5 dişli, 6 mm çapında alüminyum borulardan yapılmıştır. Anteni yapmak, çubuklar için açılı delikler açmaya ihtiyaç duyulan alt alüminyum koni dışında oldukça basittir.

Anten, 8 çubuk için dişli 8 mm'lik iki alüminyum diskten oluşur.

Diskler arasında 5 mm kalınlığında bir plastik ara parçası (polikarbonat) vardır, "yığın" dört naylon vida ile birlikte tutulur. Tapınaklar, uçlarında M5 dişli, 6 mm çapında alüminyum borulardan yapılmıştır. Anteni yapmak, çubuklar için açılı delikler açmaya ihtiyaç duyulan alt alüminyum koni dışında oldukça basittir.

 Mezz'onda'da DIPOLO ve DIPOLI Paketi Basit ve etkili olan bu anten, radyonun "temel" lerinden biridir. Bunlar belirli bir frekansta rezonans yapmak için hesaplanan boyutta iki teldir, bu nedenle hesaplandığı frekansı veya çok az MHz üstünde ve altında dinlemek için uygun tek bantlı bir antendir.

Deviceİki kol "La" ve "Lb", bir bakır veya başka bir metal iletken ile yapılır. Malzeme seçimi anteni nasıl kurmayı planladığımıza bağlıdır. Boya koltuk değneklerinin metal telini kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, dikkatli olun çünkü bazılarında onları koruyan ve iyi bir elektrik teması elde etmek için kazınması gereken ince bir şeffaf boya tabakası vardır.

TV yayınları hariç olmak üzere yerel V / UHF sinyalleri genellikle dikey olarak polarize edilir, yani anten dikey olarak yerleştirilmiş olarak iletilir. Yanlış polarizasyona sahip bir antenin kullanılması (örneğin yatay olarak dikey bir iletimin alınması) alınan sinyalin güçlü bir şekilde zayıflamasına neden olur. Mekanik stresin kırılmasını önlemek için koaksiyel kablo ile kelepçe arasındaki bağlantıyı yalıtım bandı veya yapıştırıcı (sıcak veya silikon) ile güçlendirmek iyidir.

Dış mekanda kurulum durumunda, mamut alanının tamamı su geçirmez olmalıdır. La ve Lb'nin metre cinsinden boyutları, birbirine eşittir:

(300'000 / ) / 4 * 0.95

Formülün parantez içindeki kısmı, daha sonra çeyreklere bölünen ve elektromanyetik dalgalar vakum yerine iletken malzemelerde yayıldığı zaman ortaya çıkan bazı faktörler nedeniyle azaltılan dalga boyunu hesaplar.

Dipol demeti   Device

 

Antenin frekans kapsamını genişletmenin bir başka yolu, diğer rezonant elemanları eklemektir. Bu çözüm, Scantenna veya Scanmaster Airmasterche gibi bazı ticari antenler tarafından kullanılır. Lc, Ld ... uzunlukları, basit dipol ile aynı şekilde hesaplanır ve sinyaller otomatik olarak en uygun olan tarafından "yakalanır". Radyal düzenleme, bir eleman ve bir diğeri arasındaki etkileşimleri en aza indirmek için gereklidir.

 

Antenin polarizasyonu hakkında daha önce söylediğimiz şeyleri hatırlatarak, çok sayıda elemanın yerleştirilmesi fiziksel bir sınırla karşılaşır, çünkü bazıları yönelimi arzu edilene kıyasla çok fazla değiştirir. Sert elemanlara sahip bir yapı söz konusu olduğunda, geliştirme iki katta kolayca gerçekleşebilir ve iki koni şekline yol açabilir. Esnek sürümün pencerede kullanılmasını tercih edersek, mutlaka iki boyutluluğa bağlı kalırız.

Bu antenin frekans kapsamı sürekli değildir, ancak tek tek rezonans elemanlarına bağlı kalır, tıpkı noktalı bir çizginin sürekli olanla aynı olmaması gibi. Çok sayıda elemanla sonuç yaklaşabilir, ancak inşaat zorlukları büyük ölçüde artar. Öte yandan "segmentlerde" rezonans bazı durumlarda bir avantaj olabilir: ticari yayın 88-108 ve TV kanallarının istenmeyen bantları için dipollerin olmaması bu sinyallerin zayıflamasına neden olur.

 

Birkaç örnek:

 

"iki metre" nin amatör bandı: (300'000 / 145'000) = 2.07m / 4 * 0.95 = 0.49m veya 49 cm

"yetmiş santimetre" nin amatör bandı: (300'000 / 435'000) = 0.69m / 4 * 0.95 = 0.16m veya 16 cm

Yarım dalga dipol, dinlemede size iyi bir memnuniyet verecektir ve deneyeceğiniz diğer antenler için bir kıstas görevi görecektir.

RTL-SDR anahtarlı hava trafiği ADS-B

 

Diyagramı takip ederek, 1090 mhz'de kalibre edilmiş anteni inşa edebilirsiniz, hem konektör hem de doğrudan konnektörün kütlesine (13 cm uzunluğunda) kaynaklı 4 radyal için TV konnektörünü, 1.5 mm bakır tel kullanabilirsiniz. 4 cm çapında. Radyaller yerine 13 cm yarıçaplı alüminyum folyo ile kaplı bir kağıt disk kullanabilirsiniz. Googlando, ADS-B için anten yapımı için birçok proje ve fikir bulacaksınız.

 

DeviceAnteni her yöne "gördüğünüz" bir dış noktaya yerleştirmeye çalışın, ancak dairenizin balkonundan bazı çalışma testleri yapabilirsiniz, sadece binanın bu tarafından geçen uçakları alarak kendinizi mantıklı bir şekilde memnun edebilirsiniz.

RTL-SDR tuşu ile hava trafiğini izleme

ADS-B sistemi, uçakların konumlarını kontrol kulesine ve diğer uçaklara iletmesine hizmet eder, böylece her uçak ve kontrol kulesi, bölgedeki uçakların konumunu gerçek zamanlı olarak bilir. Bir RTL-SDR anahtarı ve özel bir antenle, uçaklar tarafından iletilen ADS-B verilerini almak mümkündür.

Ham sinyalleri almak ve kodunu çözmek için neye ihtiyacımız var:

- RTL-SDR anahtarı (ebay'de aldım) - 1090 Mhz için anten - rtl1090 yazılımı

SDR yazılım ve kullanım hakkında bilgi edinmek için prgramlar bölümünü inceleyebilirsiniz.....

 

.Device

                                                                                                       https://officinahf.jimdofree.com/ Alıntı.... 

 

 

Diğer Projeler

NanoVNA Presentation by David Houser KG5RDF

NanoVNA Presentation…

David Houser KG5RDF, 40 $ 'lık NanoVNA vektör ağ analizörünün…

Devam Et
SİZDE ÜYE OLARAK PROJELERNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Bu sayfaya Radyo Amatör Belgesi olan kişiler üye olabilir. Buradakai bilgiler herkese açık olarak yayınlanır.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.