YAESU FT-3000 M Kullanım Kılavuzu

BELLEK ORGANİZASYONU FT• 30 0 0 M'deki 81 bellek, aşağıda açıklanan 3 türden m'den oluşur:Normal (70 birim)

- Bunlar, normal (genel) çalışma ve tarama için bilgi depolar. Fabrikaya göre, her biri 10 hafızalı 7 bankada gruplandırılmıştır. Bu organizasyonu daha sonra açıklandığı gibi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. PMS (10 adet)

- Bunlar, Programlanabilir Hafıza Tarama işlevi (veya normal çalışma ile) içindir. Tarama Menzili sınırlarının üstünde ve altında 5 çift ce rac'de saklanır. EV BELLEĞİ (01 birim)

- Bu, yaygın olarak kullanılan bir frekansa hızlı erişim sağlar. Anılar hakkında hatırlanması gereken bazı noktalar şunlardır:

• Her biri ayrı ayrı {Tx frekanslarını saklayabilir, tekrarlayıcı daha fazla DTMF Çağrı değiştirir ve CTCSS tuning'i bilgilendirir.

• HOME belleği, düğmesine basılarak geri çağrılır. (Varsayılan nc;:a değişiklik anahtarını değiştirmediğiniz sürece) .

• Her biri yaklaşık 5 karakterlik bir alfasayısal (A/N) adla etiketlenebilir ve bu adla görüntülenebilir. 60 karakter 25 sfm pasta içerir, özel ürünler de mevcuttur.isimler oluşturmak için.C) • (;} ( VEYA) tuşuna basarak \'FC • Mlt) VFO modundan son hafızayı görüntüler saklanan veya kullanılan son anne.

BELLEK PROGRAMLAMA PROSEDÜRÜ

Belleği programlamadan önce, istenen çalışma frekansı (güç seviyesi, artan kodlama/kod çözme gibi) ile birlikte ayarların nasıl uygulanması gerektiğini öğrenin. Çağrı modu, eşdeğer (tekrar vb.) Bu ayarları önceden yapılandırabilir veya Hangilerinin uygulanıp uygulanmayacağını sormak için interaktif bir rehber de olacak. her hatıra güldü.ve istediğiniz ayarları yaptınız ve bilgileri saklamak istiyorsunuz: - • 1'e basın ve basılı tutunrn:;il (veya0) pVI rt MKhafızayı ve program modunu görüntülemek içinÇelik(Mem6r ia le it r yanıp söner). • web sitesi bölümü için errculo'yu (halkayı) konusu.hafıza bankası, sonra bir seçmek için topuz

NOT: Seçim seçiminde, BOŞLUK ya da M KULLANIMI belirir ve bu geçişten önce gösterilir. Kanal bilgileri saklanmıştır.

• Hiçbir şeyi seçmemek için PTT basın.0(ya .., i.) içinde ayarlanan kanal içinC)

• Çalışmak programlanmış bir hafızayı görüntülemek için, bankayı ve hafızayı kullanmak için ne rwiil (veya ayrıntılı daire (halka)) tuşuna basın.

PROGRAM MENÜSÜ

<; İNTERAKTİF AO İzlemek ve her bir hafızayı adım adım yapılandırmak için interaktif bir rehbere sahip olmak istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

• Program hafıza modunu görüntülemek için (veya O ) tuşunu basılı tutun, \'I-II MRve ben.

• Bellek kümesini seçmek için cfrcule'ü, ardından o küme bölümü içindeki bir kanalın düğmesini çevirin.

• Düğmeye anlık olarak basın, böylece alt ekran önce aramayı listeler (sorun). Her soruya ayarlamalar girmek için düğmeyi, ekran tercih edilen seçimi gösterecek şekilde çevirin.

• İlk anket için ayarları girdikten sonra, bir sonrakine geçmek için düğmeye basın, vb. Sizden 07 ayarlama yapmanız istenecektir (aşağıda i,10'un ne olduğunu görün).

• Tüm soruları yanıtladıktan sonra, bir an için (veya ) düğmesine basın. 11kanal ayarlarını bellekte saklamak için hiçbir şey seçmeyin.

HAFIZAYI GÖRÜNTÜLEME

Depolanmış en az bir bellek ile yapabilirsiniz. basınç nando ile çalışmak için bir la liz a la0 düğmesi ben ! (veyaO ) VFO modunda, ardından döndürün ve istenen sıra ve belleğe bakın\fPlhgörünecek.6 kullanılmış hafıza gösterilir: boş hafızalar atlanır (hafıza I-01 ile varsayılan145,000 Mhz ne\a ve M KULLANILMIŞ ise mpr ve öğretildiğinde görünür). Dışına çıkmakC) hafızaya alın ve önceki VFO kanalına geri dönün, I } düğmesine ( veya 111,, M11. ) basın.

EV HAFIZASI Bellek, sık kullanılan bir frekansa hızlı erişim sağlar. VfO9 modundan veya MR modundan l:!:TI tuşlarına basılarak getirilir, sağ üstte H görünür.çalışma bana göre değişir m6 ria HOM E.HOME belleği fabrikada 145.000 Mhz olarak ayarlanmıştır, ancak bir frekans ve tekrarlayıcı modu veya hatta ayrı bir iletim ile programlanabilir (yeniden programlanabilir). Normal me m ria'nın nasıl saklanacağı ile aynı prosedürü izleyin, ancak mc5ri a okumasında H görünene kadar daireyi çevirin.

NOT : §J farklı işlevler için belirlenmişse, HOME kanalı yine de Menü 16 aracılığıyla revize edilebilir. 6 ÜYE İLE BÖLÜM ÇALIŞMASI Anılar, c;:ao ve m işlemi için bağımsız olarak bir aktarım frekansını depolayabilir. standart olmayan değişikliklere sahip tekrarlayıcılar. Bunun için şunları yapın:

• Önce Rx frekansını istenilen hafızaya kaydedin.

• Ardından VFO'yu istenen Tx frekansına ayarlayın, ardından ne'ye basın ve l •j'yi basılı tutun(VEYA C)), , rutinini görselleştirmek için hafızanın zihinde kullanılmasıdır.

• Rx frekansını tutan n1en16 ria'yı görüntüleyin (henüz gösterilmiyorsa), ardından 0'ı tutmayın',.,._.,_ C)1. er r uptorPl I u ,r tuşlarına anlık olarak basarken,c aktarım r olacaktır. Üç iletim frekansı durdurulur ve şimdi kaydedilir. Her ne zaman Frekans göstergesinin üzerinde c ham a r a moria«SPLIT" - + görünür. (F2 \ . (önceden ve oturum hariç) Tx frekansı göstermek için (- + yanıp söndüğünde yanıp sönersiso ) Rx frekansının bir S PLIT hafızasına yazılması aynı zamanda paar frekansını da siler. Tx. SINT ONI ZANDO MEM 6 RI AS Görselleştirilmiş bir hafıza elde ederken, onu yeniden senkronize edebilir ve diğerlerini değiştirebilirsiniz.hafızaya alınmış ayarlar (tekrarlayıcı kaydırma gibi) bu nedenle ayar ve menü aracılığıyla etkinleştirilir.Menü 21'i görüntüleyin, ardından düğmeyi I rr simgesine çevirin;:a. Değişikliği kaydetmek ve çıkmak için novanent düğmesine basın. Artık hafızayı VFO ile aynı şekilde ayarlayabilirsiniz (dahil 1-Mhz adımlar).Yeniden ayarlanmış veya ayarlanmış bir frekansı mevcut hafızaya kaydetmek için:

• Bellek rakamlarının yanıp sönmesi için, , (veya O ) düğmesini basılı tutun Bkz. l) MJI

• Yeni bir bellek seçmek için düğmeyi çevirin (işaretli değilse), ardından veya O düğmesine basın.fideyi tekrar saklamak için n a.

• Beni bir kez daha onize yeniden oturttuğunuzda; değişikliklerinizi kaydetmek istemiyorsanız<,: (veya O ) tuşuna basın ve orijinal hafızayı ve bilgilerini geri getirecek ve menü 01'i KAPALI'ya ayarlayacaktır. M £M6 RİALARINI KAPLAMA Kullanmadığınız anıları (bellek I-01 hariç) saklamanız ve gerektiğinde geri almanız gerekebilir.

• Pr ss \o n e j( veya Vl " " R ) ss a ri o ise MR işlenenine geçmek için. Şimdi '"' düğmesini basılı tutun (veya0,,M11. ) tekrar, böylece bellek okuyucu yanıp söner ve daireyi döndürür veGizlenecek istenen belleği görselleştirmek için düğme. Bana göre çemberi sen çevir. her bir hafıza kanalının durumu alt ekranda r görünür:

• VACANT, boş hafızayı veya gizlendiğini gösterir.

• M Ll5E D, belleğe veri yazıldığını ve ücretinin ödenmediğini belirtir.

• m in 6r i a gizlenecekken, düğmeye basınbelli olmak.av r isakez te M M SOR

• Düğmeyi çevirinqliHa . 0 ekranı ilk belleğe döner ve bir bellek Daha fazlası MR modunda görülür.

GİZLİ BİR HAFIZAYI GERİ DÖNMEK İÇİN • MR modunda ( veya -::ardından gizli belleği görüntüleyin (VACANT görünür). ), böylece le it veya m6 r- p isque olur,

BELLEK BANKASI ORGANİZASYONUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ Üretime göre 70 mm'ler, her biri 10 hafızalı 7 bankada düzenlenmiştir. Bu sırayı değiştirmek istiyorsanız, aşağıdakileri yapın:

• Menü 18'i görüntüleyin, ardından n ( veya C) düğmesine basın. Yanıp sönen rakamlar bankadan'<, ardından o bankaya atanan toplam bellek.

• Dış daireyi döndürmek sıra numarasını (1•7) seçer, dahili düğme ised toplam kanal sayısını pon, f olarak belirler ve bu sıra içindir (1.70). Bellek bankası yapısını kurarken hatırlanması gereken bazı noktalar şunlardır: • Toplam hafıza sayısı değiştirilemez (70'in tamamı kullanılmalıdır)

• Banka #70 en son kullanılabilir, tüm 70 kanalı sıra #1'e atarsanız, 2 ila 7 arasındaki sıralar artık kullanılamaz. • Bankayı yapılandırdıktan ve belleği istediğiniz gibi düzenledikten sonra ve düğmesine basın.J 1;'1 ( veya C) ) tuşunu basılı tutun, ardından çıkmak için düğmeye basın.\'"f > \lk İSİM VE GÖRÜNÜM ANILARI Kolay başvuru için saklanan anıları alfanümerik bir etiketle adlandırabilirsiniz (yaklaşık 5 r - s - karakter). Belleği adlandırmak için:

• Basın e lr';!l ( veya O ) ve adlandırılacak belleği seçin. Şimdi menü 32'yi arayın ve • VI QMI!VHF'yi (varsayılan fabrika etiketi) seçmek için düğmeyi çevirin. • Bir kez basın I (o u O ) - ilk girişin konumunun yanıp söndüğünü fark edeceksiniz. İçeriYrl'Ml!A/N girişinin kubbesi, düğme bölümleri karakterleri ve seçim dairesi giriş yeri değilkarakter.

• İstediğiniz sayıyı, harfi veya sembolü seçmek için düğmeyi çevirin, ardından sonraki karakterin yerine geçmek için bir tıklama çevirin. Fak;: sanasadece hafızanız için r6t ulo - adını tamamlayın, ardından durdurmak için düğmeye basınHadiA/N adını girin ve sonra çıkmayın.Görüntüleme modunu açmak için n1e m 6 ria adına:

• Menü 32'yi tekrar görüntüleyin, k.no b'yi döndürün, böylece belirlediğiniz ad (no a frekans) belirir;:a.

Aşağıdaki nota bakın: NOT: Ad görüntüleme modu, adlandırdığınız her bellekte etkinleştirilmelidir, aksi takdirde frekanslarına göre görüntülenebilirler.

YALNIZCA MEM6 MODU RIA - YALNIZCA BİR HAFIZA Yalnızca kayıtlı belleklerde izin ve çalıştırma. Tekrarlayıcıdaki değişiklikler ve bunlara yapılan melodiler gibi ayarların göstergeleri, değiştirilemeseler de hala görünür durumdadır. S6 TxPower, Volume /Squelch, Kanal seçimi ve sayfalama işlemi yine de seçilebilir. Beni daha fazla programladıktan sonra,Gücü açarken düğme. ce yalnızca işleme erişebilir - düğmesine basarak bellekİçeriğini yanlışlıkla üzerine yazmaktan (veya yeniden yazmaktan) korumak istediğiniz bir belleğiniz varsa, koruması için bir koruma etiketi ekleyebilirsiniz.Hafıza modunda, istenen hafıza kanalı görüntülendiğinde, menü 20'den arayın.İç düğmeyi bir M-şekilli tıklama çevirin, GD belirir, ardından kaydetmek ve çıkmak için ne'ye basın.Şimdi, M.G D'nin görüntülendiği hafıza, -a yazılarak yanlışlıkla kaybedilemez.neden ben u'yum( ama üzerine yazmaya çalışırsanız hata mesajı görünür \a:" BELLEK GÜVENLİ,SADECE OKU". Belleği çıkarmak için, rM'yi kapatmak için tekrar menü 20'yi kullanın. GD.

MUHTELİF AYARLAMALAR 1-12 saatlik geçiş veya P I l hareketsizliğinden sonra alıcı-vericiyi kapatır. APC ve menü 42 kullanılarak aktifBundan sonra ekranda APO belirir ve her tuşa bastığınızda saymaya başlar. Eğerzaman dilimini seçmek için 01 tuşuna basmayın. alıcı-verici kapanır.Bundan sonra, onu \1 amebackapo'da tetiklemeniz gerekir.

NOT: Paket ve X-bant tekrarlayıcı çalışması sırasında T r ansmisoAPO'yu açmaz (AncakSenin anahtarına basmam.

İLETİM SÜRESİ - AŞIMI (TOT) - İLETİM SAYACI T OT, menü 43 kullanılarak - 60 dakika veya KAPALI (kapalı) arasında süre sayacı seçilerek etkinleştirilir. Etkinleştirildiğinde, ekranda TOT görünür.

YERI BATARYADAN VEYA GÜÇ KAYNAĞINDAN ŞARJ EDİLİYOR DC ,A, alt kanalın frekansı yerine pilin veya kaynağın lt yaşı görüntülenebilir.

• Bkz. menü 33 - NOT: bu özellik yalnızca referans amaçlıdır,Ölçümler içindir veya t devreler içindir.

EKRAN DIMM ER - EKRAN DEĞİŞTİRME Ekran ışığı (!CD) 8 parlaklık seviyesinden birine ayarlanabilir:

• Menü 34'ü görüntüleyin, ardından düğmeyi istediğiniz bir nfve çevirin. BİP'İ KAPATMAK Menü 38'i görüntüleyin, ardından Bee p'yi etkinleştirmek veya kapatmak için düğmeyi çevirin.

TARAMA - DAKİKA İNCELEME (TARAMA Parçaları Tarama - VFO Modu Önce Squelc h'nin kapalı olduğundan emin olun, ardından düğmesine basarak yukarı ve aşağı süpürmeye (tarama) başlayın veya kanallar bulunursa çift bip sesi duyulacak, yeşil LED yanacak ve iv'de kanalı taramak için duracaktır. yaş. Duraklatıldığında, ekrandaki ondalık nokta c a işiyor. Aksi takdirde, tarama, bir üst veya alt aralık sınırına (alıcı-verici ve versiyonuna göre belirlenir) ulaşana kadar devam eder. Çift bip sesi duyuldu ve tarama çevresini kapatıp devam etti. İstasyonlar iletim yaptığı sürece tarama duraklatılır veya 5 saniye boyunca örnek olarak hareket edebilir, ardından yeniden başlatılabilir. Devam modu, menü 25 görüntülenerek ve ardından DURAKLAT veya 5 SEC değil seçilerek etkinleştirilir.

BAŞLAT/DURDUR RAST REIO YUKARI veya AŞAĞI düğmesini ½ saniye basılı tutun ve normalde VFO veya MR izlemeyi başlatır. Ancak, aynı zamanda, menüyü 23 görüntülemeyi manuel olarak başlatabilir, ardından düğmeyi çevirerek Açık'ı seçebilirsiniz. Düğmeye basmak artık VFO'yu veya belleği (kullanılan son moda bağlı olarak) izlemeye başlar.

MEM ORY BANK SACNNING (MR MODU) - 6 RIA MEM BANK TAKİBİ MR nomunda, DOWN veya UP'ı basılı tutmak yalnızca geçerli bankada programlanmış bellekleri tarar (1-0 1- 1 - 1 0 örneğin). Başka bir bellek sırasını taramak için, istenen sıra numarası görünecek şekilde kontrolü çevirin > ardından AŞAĞI veya YUKARI düğmesine tekrar basarak basılı tutun. Tüm programlanmış hafızayı taramak için, ayar ve varsayılan menü 27'yi görüntüleyin.

HERKES İÇİN BANKA İz takip edildiğinde, tarayıcı izin kenarına ulaştığında (menü 38'de bip sesi devre dışı bırakılmadığı sürece) bir çift bip sesi duyulacaktır. MR modunda, tarama ayrıca menü 25'i nasıl ayarladığınıza göre yeniden başlar. SKIPING MEM 6 RIA TAKİP - BELLEK TARAMA ATLAMA Tarama sırasında bazı "moda" bellekleri atlamak isteyebilirsiniz, ancak yine de yalnızca kılavuzdan seçebileceğiniz bir hafızaya sahip olursunuz. Atlanacak hafızayı işaretlemek için.Hafızayı alırken menüyü 22 görüntüleyin. Düğmeyi çevirin, böylece sfmbolo Agörüntülenir;:a, izleme sırasında bu belleğin atlanacağını belirtir (yine de manuel olarak görüntüleyebilirsiniz).Tarama atlamasını (taramayı atla) iptal etmek için yukarıdaki adımı tekrarlayın, böylece A simgesikaybol;:a (kapat). PMS (6 PROGRAMLANMIŞ HAFIZAYI TAKİP VE AYARLAMA) PMS, yalnızca özel ortam çiftlerinde saklanan sınırlı bir yüksek ve düşük frekans tarafından tanımlanan aralık içinde izlemenize ve ayar yapmanıza olanak tanır (aşağıya bakın):

Şekil sayfa 33, sol taraf, üstten Yaklaşık 5 arama aralığı için 5 çift PMS hafızası vardır. PMS bellekleri, olanlarla birlikte bellekler olarak programlanır, ancak MR modunda yalnızca menü aracılığıyla görüntülenemez, ayarlanamaz veya izlenemezler. PMS bellek çiftlerinin sırayla arandığını, yani izlemenin bir çiftten (iz) diğerine hareket ettiğini unutmayın.Özel bir çift aramak istiyorsanız diğerlerini programlayın, o zaman gitmenize gerek yok.Gerekirse PMS çiftleri ayrı ayrı devre dışı bırakılabilir / etkinleştirilebilir (görülecektirakşam).

M£M6 RIAS PMS ÇİFTLERİNDE SINIRLI ARALIK PROGRAMLAMA tune i;:,ao ve trackPMS'yi göstermek için bir örnek deneyeceğiz. Örnek: 146 Mhz için basit bir x alt bandı (146-4-00 1 4 6.60 0 Mhz) belirle eşleştirilmiş PMS P-1 (PIL Er PIU'dan oluşur).me o, tamam Önce 146.4-00'ü (r değil m parçasının adı) PIL belleğine, ardından 146.600'ü (la do üst r) PUB üzerinde. Ardından, menüyü 28 görüntüleyin, düğmeyi AÇIK'ı seçmek için çevirin, ardından çıkmak için n'ye basın, aralık sınırlarının üst ve alt sınırlarıyla birlikte bellek okuyucuda görünür. çizim sayfası 33, yan o dir e it o P1 Artık eskisi gibi ayar yapabilir ve arkaya rastlayabilirsiniz, ancak aralık şimdi P-1'de tanımlanan sınırlara göre ayarlanır. ARS veya Manuel Tekrarlayıcı (değişiklikler etkinleştirilirse, telafi edilir.go, s ub-band) alt bandını ilettiğinizde otomatik olarak uygulanır. Benim çiftlerim m6 gülmek P-2P-5'e kadar aynı şekilde birlikte çalışır. NOT: PMS ve l OOkhz bellekler için frekans giriş çözünürlüğü. Örneğin 145.100 Mnz değil benim için en azından PMS'de geçerli bir girdi değil, 145.000 Mhz değil (15 Khz 100 Khz'nin katı değildir). Girişler olarak PMS belleğinde saklarken bunu unutmayın. geçersiz olanlar yakın ve dolambaçlı, lOOKhz kanalına en yakın.

PMS HAFIZA ÇİFTLERİNİ GÖRÜNTÜLEME PMS belleklerini programlarken, sadece seçilirler (PIL, PIU, vb.) ve daha sonra MR modunda çiftler halinde (Pl, P2, vb.) görüntülenirler. Ancak bunlar izlenmeli i nd, i, idualmente ,1ia menüsü. Önceden kaydedilmiş PM çiftlerini getirmek için, 28► menüsünü görüntüleyin ve OFF'u seçmek için düğmeyi çevirin. Daha sonra bir sonraki menüyü seçmek için g ir ve dış daireye sağ tıklayın.

NOT: Bu, 29. menünün işlevidir, ancak bunun yerine PMS bellek çifti numarası görüntülenir). sayfa 36, şekil sağ taraf S QUELCH AYAR MODLARI: ENC DEC DCS Bu sistemler, sağınıza bir çağrı gelene kadar sakin bir şekilde havayı izlemenizi sağlar ve başka bir meşgul kanalda mahremiyet sunar. CTCSS - SLq EMA Susturucu CODl FINADO 51NT ONIA CONTI NUA Ses akışınıza sürekli, duyulabilir bir tonu zorlar. Diğerine eylem olarak çevrildiğinde, susturucunuzun "iletimini" açmasına ve almasına izin verir. Bazı tekrarlayıcılar bunu yalnızca erişimi sınırlamak veya diğer tekrarlayıcılara yönlendirilen sinyalleri önlemek için kullanır (aynı giriş frekansı) tekrarlayıcı güvenlik alanlarını ihlal eder. Seçilecek 39 CTCSS tonu vardır.

DCS - DİJİTAL KODLU SQ UELCH (SQUEL CH DİJİTAL CODED02 AvM.Ö;DCS, dijital protokole göre bir alt işitilebilir tonu modüle eder (Kodlama senkronizasyon 32-bit pürüzsüz içerir). DCS, üstün performansı nedeniyle ticari endüstride çeşitli yerlerde yaygın olarak kullanılmaktadır ve 104 benzersiz kodu yalnızca CTCSS'den daha fazla gizlilik sunar. CTCSS veya DCS kullanmak için her iki istasyonun da aynı frekansta olması ve aynı CTCSS tonunu veya DCS kodunu seçmiş olması gerekir.

KARAR VERİLEN CTCSS TONU NOT'. CTCSS şifre çözme işlemi, isteğe bağlı bir Suqelc h TonefTS / 1 7A birimi gerektirir ve bu seçenek birimi yükleninceye kadar ENC DEC seçilemez. CTCSS VEYA DCS İŞLEMİNİ SEÇMEK VE ETKİNLEŞTİRMEK İÇİN 01 menüsünü görüntüleyin ve seçmek için düğmeyi çevirin: ENC DEC (Er kod çözme) her ikisi için de Susturma CTCSS tonu tetiklendiğinde görünürTx Er Rx (bazı nt ve işaretler "ve kodlanmış" (deşifre edilmiş) syn ton karşılaştırması ile susturucuyu açar h ).DCS, dijital kodlu sistem (Tx Er Rx) aktif olduğunda görünür.Bunlardan birini etkinleştirmek için, istenen susturucu tipi ekranda göründüğünde düğmeye basın.Ardından) sizin ve bunlardan birinin kullanmayı kabul edeceği CTCSS tonunu veya DCS kodunu seçin.ENC veya ENC DEC seçilmişse, menü 02'yi görüntüleyin ve istenen CTCSS tonunu seçin (aşağıdaki tabloya bakınız).DCS okunduysa, menü 03'ü görsel olarak istediğiniz kodu seçin (Aşağıdaki tabloya bakın).CTCSS/DCS ayarları her bellekte aynı şekilde ve aynı anda saklanırhangi frekansları depolar. Ton / kodu/st'yi programlanana kadar değiştirmek için, sadece görüntüleyin, r tonu veya işlevi ayarlayın ve hafızayı yeniden kaydedin. Eğer sen. bir PMS belleğinde CTCSS/DCS'yi etkinleştirin, bu eşleştirilmiş bellek yalnızca PMS'yi taramak veya ayarlamak için kullanıldığında etkin olacaktır. Akıllı Aramayı etkinleştirmek için, panelde sıçrama şekilleri olan düğmeyi basılı tutun ön. (Kılavuzun 35. sayfasındaki localizayao'ya bakın). Bellek okuyucuda bir bip sesi duyulur8, görünür ve arama sırasında Srl kırmızıya dönerbellek çifti seçiminin üst ve alt aralıklarının sınırlarını akıllıca süpürün PMS'den. Akıllı Arama, "tek seferlik" bir tarama gerçekleştirir ve aralık sınırı aşıldığında durur.üstün r ve ulaşıldı (2 bip ve yankı). Bundan sonra şunları yapabilirsiniz:

• Diğerini başlatmak için düğmeyi basılı tutun veya ;

• Aktif kanalların bulunup bulunmadığını görmek için anlık olarak basın (Her basışta yaklaşık 20 kayıtlı aktif kanal görüntülenir Alt ekran, aramanın üst ve alt sınırlarını, arama sırasında kullanılan kanalın adım boyutunu ve kaç aktif kanal bulunduğunu bildiren bir arama raporu kaydırır. SERPO metre, istasyondan alınan sinyalin uzunluğunu da yansıtır.

ÖNCELİKLİ BELLEK TARAMA - PRI Bu işlev, "önceki" bellekle programlanmış bir belleği etiketler ve YfO veya diğer belleklerde çalışırken her 5 saniyede bir etkinliği otomatik olarak kontrol eder. işareti önce bellekte göründüğünde. sinyal varken çalışma otomatik olarak değişir (ancak sinyal kaybolduktan birkaç saniye sonra). Öncelikli annede bir duraklama sırasında izleme ve çalıştırma için iletirseniz, kalır bende öncelik verirdim Varsayılan olarak, 1-01 belleğine varsayılan olarak öncelik atanır (1-01 çağrıldığında /\risuled olduğunda ekranda PRI görünür). Ancak herhangi bir 70Anılar yapılabilir •öncelikli bellek (ancak PMS bellekleri veya bellek değil) EV). Bir n-1e n•16 ria'ya öncelik atamak için: Önceden tasarlanacak belleği görüntüleyin (veya gerekirse önce frekansı bellekte saklayın). PRI'nin görünmesi için menü 19, gir ve knob'yi görüntüleyin, ardından nc;:a değişikliğini kaydetmek ve çıkmak için tekrar basın. Bellek artık birincil bellek olarak etiketlenmiştir. Track>1'i etkinleştirmek ve önceliğe sahip olmamak için:

VFO veya hafıza işlemi sırasında, menüyü 24 arayın, iç düğmeyi görüntülemek için çevirinAÇIK, ardından s,a için tekrar o düğmesine basın, değişiklik yapın ve r PR'den çıkın, bellek okuyucuda görünür,ve her 5 saniyede bir sadece öncelikli hafıza örneklenir. Ekranda herhangi bir işaret görünmüyorsasusturucuyu açmak için öncelikli hafıza h,,,oc e. VFO'yu ayarlayabilir, iletebilir ve alabilirsiniz veya selelcioanr diğer bellekler. Çalışma modlarını değiştirmek için l '!( veya O ) tuşlarına basmak,VI MKancak, ritari.as'ın kendisini "indirin" ve bunu zihnimde\n ayarlamanız gerekecek.Bunlardan biri öncelik hafızasında belirirse, çift bip sesi duyulacak ve işlem değişmeyecektir. Bunlarla konuşmak isterseniz öncelik kontrolünü durdurmak için sinyalini alırken PI ı a zihinsel olarak basıyorum yoksa ters yöne dönerek çalışır ve kontrol devam eder.Öncelikli tarama, menü 25'te seçilen moda göre yeniden başlar.Öncelikli izlemeyi manuel olarak iptal etmek için l I ( veya O ) veya düğmesine basın.

VIO IRKONTROLLERİN KİLİTLENMESİ: MH-3 6 düğmeleri, mikrofonun yan tarafındaki düğme kaydırılarak kilitlenir. 0 PlI , DIAL ve/veya ön panel anahtarlarının her biri, 49 ve SO menüleri kullanılarak dikkatsiz aktarımları veya ayarlamaları önlemek için kilitlenebilir (devre dışı bırakılabilir); Bunlardan herhangi biri etkinleştirildiğinde LOCK görünür. sayfa 38'deki tablo, sol taraf CTCSS VEYA DCS BEU ÇAĞRISI • Sesli sinyali CTCSS veya DCS'yi (ya Susturma EN DEC ter sesiyle) veya DCS zaten etkinleştirilmiş olarak etkinleştirmek için: Menü 39'u görüntüler ve 1, 3 veya 5 aramadan herhangi biri için günahı KAPALI'dan l'ye değiştirmek için düğmeyi çevirin. Düğmeye basın ve kaydedin. Be llPaging, tere ayarlama susturma işlemi ve DCS için bir uyarı sinyali ekler. kolaylık ekleyin. 0 Zil Modu (Beel) CTCSS/DCS, uygun olduğunda görüntülenen frekansın

• sağındaki sembolünü gösterir. Kombine ton (ayarlama) CTCSS veya CDS koduyla bir arama aldığınızda, aramayı size bildirmek için zil sesi duyulur. Daha önce olduğu gibi, mbi hiçbir şey tere veya DCS kodu ile ayar yapmadan çağrılar göz ardı edilir. işte buradabirleşik bir ton/kodla birlikte, susturucu açılır açılmaz alıcı-vericiyi çalması için tetikler dura.nt e açağrıyı iletir. Bir CTCSS veya DCS Bell aramasını yanıtlamanız için diğer istatistiklerin zil (zil) işaretine veya DCS işlevine sahip olması gerekmediğini unutmayın. Farklı tere melodileri, DCS kodları ve kodlama/kod çözme durumları ile birlikte bellekte etkinleştirilen ZİL Zil işlevini kapatmak isteyebilirsiniz. Ön PMS çiftleri için iç düğmeyi çevirin. Boş (doldurulmamış) PMS çiftleri aşağıda gösterildiği gibi görünür. şekil sayfa 34, sol taraf A sembolü, çiftin PMS'yi ayarlayamadığını ve izleyemediğini gösterir. Bu, boş çiftler için otomatik olarak gerçekleşir; ancak diğer çiftleri istediğiniz gibi seçebilir ve etkinleştirebilir/devre dışı bırakabilirsiniz. PM çiftleri P-1 ve P-2, 2-m 70-m amatör menzil sınırları ile önceden ayarlanmıştır, ancak seçtiğiniz frekans çiftleri ile üzerlerine yazılabilir.

ENGELLİ T VE O PMS PMS çiftlerini senkronize ederken veya rastlarken, bir çifti diğerine "salt am" işlemini unutmayın. İzleme sırasında, bu gerçekleştiğinde bir çift bip sesi duyulur, aksi takdirde manuel olarak ayarlarsanız ekran sonraki PMS çiftine geçer. PMS ayarını ve takibini yalnızca belirli bir çiftle (yukarıda, s) sınırlamak istiyorsanız, senin içindiğerlerini geçici olarak devre dışı bırakmak için: 28. menüyü görüntüleyin ve OF.F olarak ayarlayın.Gireoc fr daire veya sağ tıklayın, ardından geçici olarak devre dışı bırakılması gereken PMS çiftini görüntülemek için düğmeyi çevirin. Ekranın solunda görünmesi için I / ( veya m , ,U( ) düğmesine basın. PMS çifti artık PMS izleme ve ayarlamadan devre dışı bırakıldı. l I ( veya O ) düğmesine tekrar basınVFt'J MRçift (kapanır). Etkinleştirmek/devre dışı bırakmak üzere başka bir çift seçmek için düğmeyi tekrar çevirin, r veya ardından n e'ye basınmutani;:a'yı kaydetmek ve çıkmak için b düğmesine basın. Ayarlama ve PMS izleme önceki gibi çalışır, ancak yalnızca etkinleştirilmiş çiftler mevcuttur.

NOT: Tüm çiftler( 5) devre dışı bırakılırsa, PMS işlevi devre dışı bırakılır ve menü 28 AÇIK olarak ayarlanamaz.I ---1 (veya0) bir kez MR işlemine geri dönmek için, ardından tekrarVFO. PROC RCH Bu, aktif bir kanalı 20 ayrılmış bellekte saklayarak ve bunları aşağıdakilere göre seçerek PMS aralığının aranmasını (yalnızca ayarlama) iyileştirir: • Sinyalin uzunluğu (ölçüm S örneğiniz olsun).

• Frekans (artan sıra). Smart Search yalnızca VFO ve MR işleminde çalışır ve PMS veya MT'de (MEMORY TUNNI NG) etkinleştirilemez. Smart search'i kullanmadan önce, PMS bellek çiftinizi istediğiniz gibi ayarlayın ve menü 28 OFF olarak ayarlanmalıdır. Ayrıca, aramaya dahil etmek istemediğiniz çiftleri devre dışı bırakın. Ardından şunları yapın: • Menü 30'u görüntüleyin, "akıllıca aramak" istediğiniz PMS çiftlerini seçmek için düğmeyi çevirin, herhangi bir devre dışı bırakılmış çift için CA belirir).

• Çıplak görünümü 31 görmek için daireyi bir tık döndürün, ardından seçim modunu seçmek için düğmeyi çevirin: FREK veya SEVİYE. İşlemi VFO'ya döndürmek için düğmeye basın.

• Dış düğmeyi çevirerek menü tftüllerini seçin (01'den 54'e kadar numaralandırılmıştır), düğmetem o'da, menü için varsayılan ayarı veya girişi değiştirir (o u belirli durumlarda devre dışı bırakır). Bir menü başlığının her görünümünde, onu açıklayan metin aşağıda listelenmiştir. çizim sayfası 1 9, sağ üst Bir ayarı değiştirdikten veya bir işlevi etkinleştirdikten/devre dışı bıraktıktan sonra, çıkmak ve çalışma ekranına dönmek için iç düğmeye kısaca basın. NSMIS'E QC tuşuna basılarak YÜKSEK veya 3 düşük iletim seviyesinden biri seçilirse) Üç iletimden oluşan düşük bir seviye seçildiğinde, parça birkaç kez DÜŞÜK görünür. Akış için,PTTenqua'ya basın

• r,a'da söyleme,normal sesle mikrofondan.. Bırak PTT dur ece berYeniden. İletim sırasında, S&PO ölçüm segmentleri beni kırmızı harita üzerinde yönlendiriyoriletim fosforesansları. İletim gücü seviyeleri de menü 14 aracılığıyla seçilir.

TEKRARLAMA İŞLEMLERİ

□ E)0 ARS (Otomatik Tekrarlayıcı Değişikliği), standart tekrarlama alt bantlarında ( model) kullanılan doğru iletim değişikliğinin ( D, [±]) seçimini otomatik olarak geliştirir. Aşağıdaki Yeja resmi: şekil sayfa 19, sağ taraf son PTT'ye basmak, çoğu tekrarlayıcıya erişmek için normalde gerekli olan tek şeydir. Tekrarlayıcı girişini dinlemek için (doğrudan bir istasyonu değiştirip değiştiremeyeceğinizi görmek için), t eclalF2I'ye basarak veya menü 6 aracılığıyla Rx/Tx frekanslarını tersine çevirebilirsiniz. ( [J B)frekans eşleştirilirken ve tersine çevrilirken yanıp söner).shiftnc;:a reverse, offset c;:oes kullanan tekrarlayıcılar için varsayılan Tx veya teredir. gerekliyse, aşağıdaki işlevler gerekirse varsayılanı değiştirmenize olanak tanır: Tx (shift) Shift: Menü 04'ü görüntüleyin, döndürün ve [J veya G'yi seçmek için topuzu].TxOffset (Txkompanzasyonu): ( - 600 Khz) menü 05 içinde değiştirilir (50 Khz adımlarla)düğmeyi çevirin. CTCSS ayar tonları menü 02 içinde seçilir ve menü 01 kullanılarak etkinleştirilir (kodlama için). M udanc;:a Otomatik Tekrarlayıcı (ARS) ve menü 07 içinde açılır ve kapanır.

YFO VEYA MR SEÇME (BELİRLENEN GÖRÜNTÜLE) 1 tuşuna basarak moment an ı ( Ctemo düğmesi 1-Mhz adımlarla atlar. Tarama ayrıca seçilen adıma göre ayarlanır. YÜKLEYİCİ BELLEK (MR) Depolanmış belleği çalıştırır. Kullanılan en yaygın frekanslar programlandıktan sonra, MR modunu seçerek bu frekansları görüntüleyebilirsiniz. 0 düğme. anahtar tarama işlevi, saklanacak anıları seçer. AŞAĞI/YUKARI70 adet düzenli hafıza vardır. ,7 bankada herbiri 10'ar adet olarak dağıtın. 5. bölüm, r labirent adı süpürülmüş (tamamen açık) parçaları ve melodileri ayarlamak için özel amaçlı eşleştirilmiş belleklerdir. ve bir anne gülerek "ev". AYAR BELİRLENMİŞTİR VFO ile programlanmış bir hafızayı ayarlamanıza izin verir. ve eski içeriğin üzerine yeni bir frekansla yazın veya yeni frekansı başka bir belleğe kaydedin. İlkinin yukarısına ve soluna bakarak bu modu kolayca etkinleştirebilirsiniz. frekans hanesi. Küçük karakterleriniz varsa (I - : -01 veya PIL gibi), MR modundasınız. Zengin sayı notu, sıra ve hafıza numarasını gösterir (ör.: -0: sıra I'i gösterir -hafıza 1). J J ( veya C) düğmesine basmak, VFO ile son kullanılan bellek arasında geçiş yapar.w o MJ>. ) MR etkinleştirildiğinde. VFO setiniz ve önceki e. korunmuş.

GELİŞMİŞ İŞLEMÖZEL RESEPSİYON FONKSİYONLARI FT-3 000'in alt ekranı ve UHF alım kapasitesi, aşağıda açıklanan bazı özel görüntüleme seçenekleri ve çalışma modları sunar:seçenekler s1,1, b -displa_y: Ekranın görünümü seçilen aralığa, fonksiyona ve etkinliğe ve alt ekran seçeneklerinin seçildiğine bağlıdır. şekil sayfa 21, sol taraf Alt ekran, 33 menüyü görselleştirerek ve düğmeyi çevirerek aşağıdakileri seçmek için 5 moddan birinde etkinleştirilebilir:

KILAVUZ: Kısa mesajlar, işlemleri açıklayan alt ekran boyunca kayar. ALPHA : Varsayılan veya olağan a\fanumeric adı (yaklaşık 5 karakter) yisualize eder. 32 numaralı menüden girilir.İsimlerFR/TA G: Alt kanalın frekansını gösterir. Menüden varsayılan bant (VHF veya UHF) seçilir. 17.VOLT: Güç kaynağının veya pilin voltajını görüntüleyin ve izleyin. KAPALI: Alt -d oynatmayı kapatır. Kılavuzdaki gelecekteki referanslar ve açıklamalar bu seçimi varsaydığından, alt ekranı FR/TAG (varsayılan) olarak ayarlayın.

DUAL IN - BAND KANALLARI (DAHİLİ ÇİFT BANT KANAL) Varsayılan olarak, ana ve alt kanallar, aramayı önceden ayarlayarak amatör bir kanalı görüntüler. Ancak istenirse aynı banda ayarlanabilirler: Ekranları değiştirmek için düğmeye basın ve değiştirmek istediğiniz aralığı üst panele koyun(ana kanal) .Şimdi Menü 17'yi görüntüleyerek, istenen parçayı seçmek için düğmeyi çevirerek ve ardından r'den çıkmak için düğmeye basarak parçaları ana kanala değiştirin. Bunun yalnızca ana kanalı etkilediğini unutmayın. şekil sayfa 21, sağ taraf

ÇİFT İŞLEM - DW VIGLANTE - ÇİFT İZLE Her 2 saniyede bir alt kanal, ardından ana ve alt kanallar yaşlandıkça izleyin alt kanalda bir çağrı alırken değişirler.Anahtar, ana kanal meşgul olsa bile gerçekleşir.r r;ao s r rransm it ir , alt ve ana kanallar geri sarıldıktan sonra DW (çift gözetim) yeniden başlar. İkiliyi ayarlamak için • İzle, ana ve alt kanalları istediğiniz gibi yerleştirin ve menü 26'yı görüntüleyin, düğmeyi AÇIK'ı seçmek için çevirin ve başlatmak için düğmeye basın (ekranda DW görünür). Alt kanal aktivitesi tespit edildiğinde geçiş yapılır ve bu işlem duyulur. şekil sayfa 22, sol taraf A DEĞİL: vebasıyorum.sub kanalı bir VHF frekansıdır, dual-l w a tc h sırasında çalıştırabilirsiniz. PTT istasyonun iletimi durduktan sonra, ancak alt ve ana kanallardan önce change am new me nt e (yapmak için yaklaşık 2 saniyeniz var. ve bunu yapın.

PEAR AO D PLEX - DIVI DI DAS FDUP UHF alım özelliği, SPU ve FULL gibi çapraz bant çalışmasına ve seçime izin verir • DUPLEX şerit geçiş işlemi, aşağıda diyagramı verilmiştir: O eraao 5 yanıyor Bölünmüş

• bu modda ana kanal size alınan frekansı gösterir ve subvisally kanalında yayın yapıyorsunuz. Bu, bölmeye standart bir aktarım aktarımı ile 2 VHF kanalını veya yarı çift yönlü çapraz bant işlemi için VHF/UH t stlerini bağlamak için kullanılabilir. (Tx: s6 VHF'de). Alt ve ana kanalları istediğiniz gibi monte edin (ana kanal VHF veya UHF olabilir, ancakr) iletmek için alt kanal VHF'ye ayarlanmalıdır. Menü 44'ü görüntüleyin, c ionaSPLIT'i seçmek için düğmeyi çevirin, ardından başlatmak için ne düğmesine basın (şimdi S PLIT görünür). sayfa 22, sağ taraf PTT'ye bastığınızda, ana kanal ekranında görünen üç iletim frekansı ile ana ve alt kanallar değişir. Çalışır, FttllDuplex {D11, lnte9ral plex): bu modun UHF'de almasına izin verilirken, aynı anda VHF'de operasyon için monte edilmiş diğer istasyonlarla "telefon tarzı" QSO'lara iletir; aofull - double x veya o opera çapraz bantlı, birim otomatik yerleştirme kimliği aste sol tam çift x.... ana kanalda bir UHF frekansını ve alt kanalda VHF'yi istediğiniz gibi ayarlayın. 44 menüsünü görüntüleyin, F.DUP öğesini seçmek için düğmeyi çevirin, ardından çıkmak için basın (jFDUPJ görünür). Pl I 'e bastığınızda, ana ve alt kanallar, iletim frekansına göre değişir. Ana kanal l ekranında görünen VHF. şekil sayfa 23 Tam çift x çalışırken uzun süre iletim yapmayı planlıyorsanız, düşük bir ayar seçin ve telsizde aşırı ısınmayı önlemek için Tx'i zorlayın. NOT: Eğer bir frekans hatalıysa, o zaman alt kanalda bölme veya bir tamdupleks çalışma, PTT'ye basıldığında bir o duyarsanız 2 hata bip sesi duyulur (iletim mümkün değildir l) .

ELEQ\THE OTOMATİK MOD (OTOMATİK MODELEC I ION) 1 10 -1 3 7 M hz arasında ayarlama yaparken, AM alımı otomatik olarak çalışır (AM görünür). İsterseniz PC,:ao AM alımını iptal edebilir veya havacılık aralığına ek olarak Am'ı etkinleştirebilirsiniz (önerilmez), .lf-6 menüsünü söyleyerek, g düğmesini çevirerek Am , FM veya AUT O, ardından başlatmak için düğmesine basın.

ÖNERİ: Havacılık şeridi 2 bölüme ayrılmıştır: Navigasyon ( 1 0 8 -1 1 8 M hz) ve unicaile:ao (118-13 7 Mhz) . Yalnızca sesli işlemlerle izlemek veya izlemek için, yalnızca ayarlayın veya tarayın (1 18 -13 7Mhz) ve kanal ayarlama adım biçimini m 50Khz olarak ayarlayın.

SPEKTRUM ARALIĞI - SPEKTRUM KAPSAMI

Bu istasyon görselleştirilir ve işlevi, VFO modunda veya 6 meri arasında çalışma kanalının üstünde ve altında bulunur. Bir kapsam spektrumunu başka bir şekilde etkinleştirmek için: 41. menüyü görüntüleyin ve AÇIK'ı seçmek için düğmeyi çevirin. .::-&PO segmentleri, tarama aralığı çalışacak şekilde yukarı kayar. Alt ekrandaki bölüm, kanal merkezi (veya hafıza) işaretçisidir. A veya IJJ'X)ontoa, alınan duraklamaların sinyalinin nispi bir uzunluğunu gösterir. şekil sayfa 24, sol taraf VFO'dan 6 kanal görülebilir. Fai uzunluğunun yüksekliği (a, kanalın adımının boyutuna bağlıdır, bu nedenle st ve ps'yi o bant (bant) tarafından kullanılan kanalın mesafesi ile senkronize eder.) Örnekte yukarıda en çok ed, (adımlarda 10 - Khz ile), toplam görüş sadece 6 Khz'dir(-30, 20 Khz. daha fazla1 0 .Khz merkezi kanal için) . Aktivitenin 14 6.500 ve 1-46.5 40 M hz'de görülebileceğini unutmayın. MR işlemi sırasında (aşağıda anlatılmıştır), sadece yukarıda 3 hafızayı ve aşağıda 3 hafızayı görebilirsiniz. Aşağıdaki örnek 1-0 3 ve 1-0 7 hafızalarının etkinliğini göstermektedir. şekil sayfa 2, 4 sağ taraf Spektrum aralığı yarıçapı ana kanalda gezinmeye başlar, bu nedenle diğer bandı görmek (süpürmek) istiyorsanız topuza ( veya Q::::> ) basın. Sahnede aktivite görene kadar ayarlayın, ardından sinyali merkez bölüme taşımak için düğmeyi çevirin. Kapsamı kapatmak ve ayarlanmış kanala bakmak için PI I düğmesine basmanız yeterlidir.anlık olarak. Kapsam, tekrar manuel olarak etkinleştirilene kadar kapalı kalır.

KULLANICI - PROGRAMLANABİLİR FONKSİYON TUŞLARI

Bildiğiniz gibi transseptorun fonksiyonları ön panel ve/veya kumandanın butonları ile kontrol edilmektedir.Mikro telefon veya menüye göre liste yoluyla. Varsayılan olarak [D, IF2I,CEC> ve G?::> tuşları aşağıdaki işlevlerle programlanmıştır: /Fl1- HOM E hafızasını görüntüleyin (men u 16)jF2_J(menü 06 ). GD - Sele ya o Forc;.a T r a nmiss o (menü 1 4-) . QD - Se le yao Banda (Parça) . (menü 1 7) . "Defaultinterrupao" Anahtar atama basit bir prosedür kullanılarak tercihinize göre değiştirilebilir: • Menüyü ve işlev listesini görüntüleyin, ardından "sıralama" tuşlarından birine aktarmak istediğiniz işlevlerin menüsünü göstermek için halkayı çevirin. • Ardından basın ve basılı tutun (bir bip sesi duyulana kadar)Menü işlevinde aktarmak istediğiniz Q.keşke jadgörmek içinşanskes" r.;;-;i E.:J,CK) VEYA • Dilerseniz diğer anahtarları aktarmak için bu prosedürü tekrarlayabilir veya dilersenizçıkmak için düğmeye basın,Anahtarın yeni işlevi, siz onları yeniden programlayana veya CPU'yugeçiş veya (fF2! ve n düğmelerini basılı tutarak, geçişi ne kadar açar.).

DTMF - KOD SQ UELCH Er PAGING - SQ UELCH CODE E.r PAGING MODLARI DTMf (Dual Tuning, Multi-Frequency) kodlama ve tanımlama, sayfalama ve Aramalarda seçiyorum. Bu sistem c6dig os d e 3 dig it s (0 0 0 -999), biçimlendirilmiş ve rtansmitid o kullanır. Aldığım DTMF frekanslarında pt veya fi, yalnızca özel olarak seçilmiş bir bellek kodunda saklananla uyumlu olan 3 basamaklı DTMF alana kadar sessiz olacaktır. Arayanın duyulması için susturma açılır ve çağrı modunda bir uyarı tonu yankılanır.

SQ UELCH KODLU DTMF - KOD'A GİRİŞ lc h Moduile, her iki istasyon da aynı 3 haneli DTMF kodunu kullanarak birbirleriyle iletişim kurar ve her üç yanıtın başında m otomatik olarak gönderir. Doğru ayar sırasını aldığınızda, ekranda CODE yanıp söner ve Susturma h açılır ve iletiminizin bitiminden birkaç saniye sonrasına kadar açık kalır. Siz ve diğer istasyon 3 haneli kod üzerinde anlaştıktan sonraDT MF. özel bir hedef hafıza kodunda saklamanız gerekir.Menüyü 11 görüntüleyin, ardından l I ( veya O ) düğmesine basın, böylece ir düğmesine basıldığında girilen rakam yanıp söner a. Tn o;C6 hanesinin ilk basamağını seçmek için düğmeyi çevirin, ardından bir sonraki yere geçmek için devreyi çevirin (açın).3 basamağın tümünü girmek için gerektiği gibi yeniden adım atın ve j':' j'ye basın( veya •T;,,[ii, ) girilen c6dig'i kaydetmek için, ardından çıkmak için düğme. Şimdi, 3 haneli susturucu kodunuz hafızada rrnaze edilmiş olarak, rmaldeki gibi QSO ise r'yi başlatabilirsiniz. DT MF kodlu susturucu "nece başına" alıcı iletken düştükten yaklaşık 3 saniye sonra yanıt vermek için zaman tanımak için açılır ve ardından sıfırlanır. (CODE yanıp sönmeyi durdurur). Her iletim yaptığınızda, 3 DTMF tonunu dinleyeceksiniz, konuşmadan önce bir an duraklamayı unutmayın (kod gönderilirken). İlk önce DT MF tonlarını duymamalısınız. , , , ve bir çağrı aldığınızda, bu nedenle, eğer lc h'yi squed kodu çözülene kadar açılmayacaktır.(şifresi çözüldü). Ancak daha sonra, squelc h açık kaldığınız süre boyunca onları duyacaksınız.

ZİL AYARLARI CTCSS/DCS Zil Çağrısı ve DT MF Çağrısı için kullanılan uyarı tonunun melodisi ve tekrarı yapılandırılabilir:4 dahili zil melodilerinden biri menü 40'ta seçilebilir. Çıplak menünün içine basarak her bir türü deneyebilir, ardından hangisini tercih edeceğinizi seçebilirsiniz.Zil sesi yalnızca bir kez çalacak şekilde ayarlanabilir veya gelen bir arama geldiğinde 3 veya 5 kez tekrar edebilir. KAPALI olarak ayarlamak, zil sesini kapatır; bu nedenle, ziliniz doğru yanıt vermiyor gibi görünüyorsa bunu unutmayın.

DTMF PAGING'E GİRİŞ 2 tür DTMF Çağrı çağrısı vardır: Özel arama: yalnızca 3 kodunuzla önceden sabitlenmiş olan çağrıları alırsınız rakamlar. Grup Çağrısı /: Yaklaşık 6 diğer gruptan (3 haneli kodlar) çağrı alabilirsiniz. DTMF Çağrı, aşağıda gösterildiği gibi 7 basamaklı özel bir DTMF formatı ve uyumu kullanır: şekil sayfa 40 DT MF Çağrı, her biri 3 haneli bir kod depolayan 8 DT MF çağrı belleği6 (I-6, C ve P etiketli) kullanır:

• Hatıra kodu, özel 3 haneli kodunuzu saklar

• Kodlanmış bellek 1-6, arkadaşların veya onların aynılarının kodlarını depolar - aynı aramayı veya izlemeyi umduğunuz kişiler sık sık dua ederler.

• C e s6'nın bellek kodu, DTMF Çağrısından alınan bir setin kodlanmış 3 basamaklı numarasını okur ve saklar. Sizi arayan istasyonun kodunu görmek için görülebilir. Özel görüşme sırasında,(PO kodlu hafızada sayfaya uygun bir formatta saklanır, alıcısı h susturucusunu açar, alarm sesi yankılanır ve aradığı istasyonun 3 haneli kodu her C hafıza koduna hiçbir şey kaydetmez. Aynı zamanda, frekans gösterimi şu şekilde değişir:her zaman arayan istasyonun kimliğini ve açıklamasını içeren kod belleği C'nin içeriğini göster. Birine çağrı (sayfa) yapmak istediğinizde sistem aynı şekilde çalışır.

• İlk önce cc5d i-g o 3 haneli olarak me moria kodlu I -6'yı seçmelisiniz. Enato, ilettiğinizde, sadece u c6dig ve utom aktif olarak onlarınkiyle biçimlendirilir ve veve bir çağrı seti DT M F olarak gönderilir. Halihazırda, bu dizi, gerekirse 7 rakamı göndermek için DTMF tuşu kullanılarak elle gönderilebilir (şu anda, 3 rakam ve str e la, 3 rakam, - 1 2 3* 4 5 6).

PROGRAMLAMA KODLU HAFIZALAR PAGI NG DTM FDT MF

Çağrısı vermeden önce, özel aramaları almak için KOD Kimliğinizi ( idntifica c;:a o id kod ig ) Kod Belleğine kaydedin. Daha sonra, gruplanmış aramalar için arkadaşlarınızın yaklaşık 6 diğer osc 6 d i g lerini kaydedebilirsiniz.n1e m6 ria kodlarını saklamak için prosedürü izleyin:

• Görüntülerpoment Me nu 9; yanıp sönen şekil ve hafıza kodu, arıza tarafından yönlendirilir(fabrika varsayılanı) (000 olarak ayarlanmıştır). şekil r bir sayfa 41

• R code me mor-ia P'yi seçmek için düğmeyi (gerekirse) çevirin, ardından ne ( veya vh, ) düğmesine basın.ilk (en soldaki) türün yanıp sönmesi ve girişinizi beklemesi için bir zihin bekleyin.

• Özel kodunuzun ilk numarasını seçmek için düğmeyi çevirin ve sonraki rakamın yerine geçmek için daireyi çevirin. Bir numarayı tekrar seçmek için düğmeyi ve sonraki girişe atlamak için daireyi kullanın. şekil sayfa 4 2 , sağ taraf SEND_DO PAGING DTMF ARAMALARI Özel bir çağrıya cevap vermek için, diğer istasyona id kodu, bir DTMF yıldızı (*) ve ardından özel kod ID'sini (kod hafızası P) gönderecek olan PTT'ye basın.otomatik olarak ve başka bir aramayı almak için önceden ayarlanır. Özel sayfa aramaları için (özel sayfa olarak cha mad) ekranda C hafıza kodu gösterilir ve dir et ament e'yi yanıtlayabilmeniz için biçimlendirilir. e'ye bir arama göndermek için:

• Menü 09'u görüntüleyin ve bu sayfanın istediğiniz kod belleğini r (görüntüle) içinde seçmek için düğmeye basın. Çıkmak için bota tekrar basın.

• Kanalın temiz olduğundan emin olun ve PI I'e basın (ardından yayın sinyaliniz). ve bu aramayı aldıktan ve cevapladıktan sonra konuşmak istiyorsanız, çağrı modundan kod susturma moduna geçmeniz yeterlidir:

• Menü 08'i görüntüleyin ve düğmeyi CODE kırpılacak şekilde çevirin a. QSO'nuzu bitirdiğinizde, DTMF Çağrı kodunu aynı şekilde yeniden etkinleştirin (PAGE görselleştirir).

TETİKLEME SAYFASI - T . SAYFA Tetikleyici sayfalamayı etkinleştirmek için: • Ekran menüsü 08, düğmeyi ekranda T.Sayfa görünene kadar çevirin, ardından çıkmak için tekrar basın.

YANIT YÖNLENDİRME .me nu 10'u görüntüleyin ve AN-SER'i (veya KAPALI) seçmek için düğmeyi çevirin. Seçimi kaydetmek ve çıkmak için düğmeye basın. fotoğraf sayfası 44 NOT: i düğmesini ilk çevirdiğinizde görünen sim bolo, c6dig'inbellek bir <;ao'yu izleyebilir - hayır, onları en kısa zamanda göreceğizoperac;:ao'nun ar /discapacit ar ind iv idualment ve kod belleklerini etkinleştirin. 0

• Özel kimlik kodunuzun 3 düğümünün tümüne eriştikten (girdikten) (girdikten) sonra, bellek kodu seçimine geri dönmek için tekrar (veya vm Ml4) tuşuna basın. Arkadaşlarınızdan veya gruplarınızdan başka çağrı kodları biliyorsanız) şimdi girebilirsiniz - cio nar kodunu seçmek için çevirin ve düğmeyi çevirin. m.emories I-6 (okumak için yalnızca Ce'nin6 olduğunu unutmayın) ve input yazma işlemini tekrarlayın<;kod. Aksi takdirde, girilen kodu kaydetmek ve çıkmak için khob'a basın.

KOD HAFIZALARINI SEÇMEK İÇİN OPERA Önceki r adımında, özel sayfa kimliğinizi P hafıza koduna ve diğer kod gruplarıyla birlikte 1-6 hafızalarına girdiniz. Fabrika varsayılanı olarak (varsayılan) kod belleği P, çalışma için her zaman etkindir ve kapatılamaz. c6dig ile aynı şekildeme moria Ce sadece le itu r a. Ancak I-6 kod bellekleri, aynı anda özel gruplardan arama almanızı istemeyerek manuel olarak etkinleştirilebilir/devre dışı bırakılabilir:

• Menü 9'u görüntüleyin ve istediğiniz kod belleğini seçmek için düğmeyi çevirin geçici olarak devre dışı bırak.

• Şimdi /]£J düğmesini basılı tutun (veya kod belleği okuyorsa . C)vt o ) etkinleştirmek / devre dışı bırakmak için gerektiği gibi • diğer kod hafızalarını seçmek için düğmeyi çevirin ve gerekirse diğerlerini (Pe C hariç) etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için gerekli prosedürü tekrarlayın.

OPERAC,4.0 DTMF ÇAĞRILAMA - ÇAĞRI ALMA5 DTMF ÇAĞRILAMA - SAYF Tek fark, alıcı, çağrı yankı-zor olduğunda yanıt verdiğinde, özel çağrıları ve çağrı gruplandırılmış yankı çağrılarını girmek ve almaktır.DT MF çağrı çağrılarını ayarlamak ve almak için önce bu işlevi açmalısınız:

• .menu 08'i görüntüleyin, ardından PAGE görünene kadar çevirin ve düğmeyi çevirin. Zil görünüyorsaetkinleştirildiğinde • simgesi görünür.

• Ardından 09 menüsünü görüntüleyin. veapgni g'yi koruyan kod belleğini seçmek için kmo b'yi döndürün.monit veya r a r istediğiniz kodu. Size özel aramalar almak için, yani doğal olarak P hafızasını kodlamanız gerekir, gruplanmış aramalar için I-6'yı seçin. Kaydet düğmesine basın ve çıkın. NOT: Uyarı sesinin çalmasını istiyorsanız, etkinleştirmeyi unutmayın (s. 39).

• Özel bir çağrı şifrelenirse (şifresi çözülürse), yalnızca uyarı sinyali görünür, susturucu açılır ve frekans yerine kod belleği C görünür. figur sayfa 4 2, sol taraf Gruplandırılmış aramalar için (hafıza kodu I-6), ses yalnızca olacaktır, susturucu daha önce olduğu gibi açacaktır, ancak arayan istasyon kodunun yerine kod grubu görünecektir.

PANEL GERİ VE GERİ BAĞLANTILAR

1) ANT (konektörlü kablo)Bu "M" tipi konektör, 2 m ve 70 m'de 50 ohm empedans sağlamak üzere tasarlanmış bir anteni kabul eder. Harici bir dupleksleyici gereklidir.

2) Soğutma fanlarıBunlar açılır ve sınır sıcaklığa ulaşıldığında güç amplifikatörü Rf'nin ısı bölmesine yapay soğutma havası sağlar.

3) HARİCİ SPJackVe isteğe bağlı bir hoparlöre ses çıkışı sağlayan (empedans ve 8 ohm) çift iletkenli, 3,5 mm mini kulaklık jakı. Jak'a bir fiş takmak, yerleşik hoparlörlerden gelen sesi devre dışı bırakır.

4) + 13,8 VDC - pigtail kablo (sarmal kablo) Est ve üç alıcı için kaynak ve güç bağlantısı içindir. Bu örgülü kabloyu araç aküsüne veya en az 15 amper (sürekli kablo) kapasitesine sahip başka bir DC kaynağına bağlamak için DC kablosunu kullanın. Kırmızı noktanın, pilin pozitif konumuna bağlandığından emin olun.

5) TARİH JackT NC işlemi ve alıcı belleğinden klonlama için bir bağlantı arabirimi sağlar. çizim sayfası 7 MH - 36 MI

KROFON VE KLAVYE

1) PTTİletmek için ne-o'ya basın, almak için sadece lt ve -o'ya basın.

2) DTMF göstergesiDT MF anahtarı ve basma işlemi aktarım sırasında yüzdüğünde kırmızıya döner.

3) / GiL:>Varsayılan kanalda Yukarı/Aşağı Ayarlamak için basın veya basılı tutun. Pro ogr a mac;:a Menü sırasında, başlıkları görüntülemekten mevcut girişlere geçersiniz. Seçili bir girişle, Dwn veya Up'a basılması, informac;:o tions girişi için mevcut alanlar arasında hareket eder.

4) MI CBu tuşun altında mikrofonun kondansatör elemanı bulunur. PTT'ye basarken mikrofonun açıklığından normal tonda konuşun.

5) KİLİTBu tuş, MH-36 kontrol cihazını ve anahtarları kilitler. Bu işlemin çeşitli varyasyonları seçilebilir.

6) Buna basmak, eşleştirilmiş PMS Me m6 bölümlerinin bandını taramaya başlar ve rezerv ve me rv reklamlar içinde yaklaşık 20 aktif kanal depolar. Kanalların işlevleri, sinyal uzunluğunun frekansına ve alımına göre seçilir.

7)Bu, işlemi ve s'yi VFO (gün l) ve MR (Rea görünümü) arasında değiştirir. tutma artık programlanmış hafızayı getirir.

8) 1;E]0 t ranscepto r'yi açmak/kapatmak için 1/2 saniye basmak. Otomatik kayıt modunu etkinleştirmek için (DYS - 4 seçeneği ve gerekli) bir an için ndo'ya basın.

9) !hastaBasıldığında ana kanal ( HOME ) tetiklenir . Bu anahtar, g r a m tarafından kullanılmak içindir vekolay kullanım için menü listesinin farklı bir işlevi için tasarlanabilir.

10) §)Buna basmak funni;:a or er s a'yı etkinleştirir. Bu tuş programlandığı gibi kullanılır ve kolay kullanım için menü listesinin farklı işlevlerine atanabilir.

11) Rot a ktif Se le t veya s (10) (11)VFO modunda, standart adım boyutu kanalındaki iç ayar düğmesi iken dış daire 1 Mhz'lik artışlarla atlar. MR işleminde, dış daire bellek kümelerinden seçim yapar ve içteki yalnızca küme içindeki bellekten seçim yapar. Ana ve alt kanal ekranlarındaki dahili alt er düğmesine bir an için basın. Düğmeyi basılı tutmak, harici düğmesi menü girişlerine bakan menü işlevlerinin listesini okur ve dahili düğme, işlevlerin ayarlarını değiştirir veya seçer.

12) meşgulBUSY göstergesi ( aktif) .Sinyal r ve c olduğunda ve bid o olduğunda yeşile döner.sayfa 6 çizimi

13) LAMBABu anahtar, gece kullanım kolaylığı için klavyenin dahili ışığını açar.

14) yukarı kaydırın. Geceleri, LAMP > düğmesini yukarı çevirerek klavye ışığını açabilirsiniz.

AYAR KANALLARININ FORMATI

Standart format, ihraç edildikleri ülkeler için amatör pistlerde kullanılanlarla uyumlu hale getirmek için fabrikada ayarlanır ve değiştirilmemesini öneririz. Ancak, alıcı-vericinizin a, ve rs değerleri amatör izlere ek olarak ayar yapmanıza izin veriyorsa, bunları diğer aktif parçalarla (hava kanalları için 50Khz gibi) uyumlu olacak şekilde değiştirmek isteyebilirsiniz. Devamını mara olarak sıfırladığınızda, parçayı yeniden sıfırlamayı unutmayın.

Menü 15'i arayarak ve düğmeyi çevirerek 5, 10, 12.5, 15, 20, 25 veya 50 Khz'yi seçerek varsayılanı ve adımlarını si ntonizafao'dan değiştirebilirsiniz.

MENÜ LİSTESİ Yerleşik menü, yalnızca en yaygın kullanılan ön panel kontrolünü korurken, yaklaşık 50 temel t ranscpetweaks'e kolay erişim sağlar. Ah,Menü aracılığıyla ayarların nasıl görüntüleneceği ve değiştirileceği, burada sunulan temel prosedürün eksiksiz olarak ve kılavuzun geri kalanı boyunca nasıl kullanıldığına ilişkin bu birkaç adımı gözden geçirin. Çoğu işlevin ayarları, yalnızca ön panel kontrollerini sıkıştırıp çevirerek değiştirilir -daha karmaşık ayarlamalar daha sonra ayrıntılı olarak açıklanacaktır.

MENÜYÜ GÖRMEK İÇİN 1/2 saniyeden biraz daha uzun süre iç düğmeye basın geri al (bir bip yankısı) ekran şu şekilde değişir: \nYisualizationModu için kanal bilgisi;:Menüde.

Diğer Projeler

Universal Programlama Devresi

Universal Programlama…

Evet dostlar. Bir video ile daha karşınızdayım.…

Devam Et
ICOM IC-F310 Elle Frekans Girme

ICOM IC-F310 Elle Frekans…

Kendi kullandığım ve 2. el olarak sahiplendiğim…

Devam Et
Yaesu FTL-2011 / FTL-7011 Cihaz Programlama Kablosu ve Programlanması

Yaesu FTL-2011 / FTL-7011…

Merhaba; Yaesu marka FTL-2011 ve FTL-7011…

Devam Et
SİZDE ÜYE OLARAK PROJELERNİZİ PAYLAŞABİLİRSİNİZ

Bu sayfaya Radyo Amatör Belgesi olan kişiler üye olabilir. Buradakai bilgiler herkese açık olarak yayınlanır.
Bilgi paylaştıkça çoğalır.